Platformy pro odborníky

Restorativní přístup a prevence násilí v blízkých vztazích

Za dobu našeho fungování se postupně ustavujeme jako důvěryhodná a žádaná organizace podporující rozešlé rodiče v konfliktní situaci. Vážíme si toho, že se na nás s důvěrou obracejí jak oddělení sociálně-právní ochrany dítěte jednotlivých městských částí (OSPODy), tak přímo oblastní soudy. Naše zkušenosti a dobrou praxi sdílíme s dalšími odborníky na úrovni organizací i na celospolečenské úrovni.

Restorativní platforma

Naše postupy v práci s rodinami staví na restorativním přístupu, který místo represivního způsobu řešení konfliktu ve vztazích upřednostňuje hledání smírné cesty a funkční obnovy vztahů. Zasazujeme se o rozvoj restorativní justice v naší republice a v rámci Institutu restorativní justice se aktivně se účastníme setkávání Restorativní platformy. Restorativní justice je konceptem, hnutím a moderní vizí trestněprávní politiky, která říká, že trestný čin primárně nenarušuje právní normy, ale způsobuje újmu a narušuje mezilidské vztahy.

Multidisciplinární platforma pro restorativní práci s rodinami 

V rámci projektu "Podpora ohrožených dětí v rodinách zasažených konfliktem rodičů" realizujeme setkávání Multidisciplinární platformy pro restorativní práci s rodinami. Účastníky platformy jsou pracovníci orgánů státní a organizací, které pomáhají rodinám v konfliktních stavech, včetně rodin s výskytem násilí.

Více o programu a tématech platformy

Asociace pro práci s lidmi, kteří se dopouštějí násilí

V pětici LOM, Spondea, Diakonie ČCE, Tvá volba a Centrum sociálních služeb Praha byla na konci roku 2023 založena Asociace pro práci s lidmi, kteří se dopouštějí násilí. Jsme účastníky této asociace s názvem Zastav násilí, která si klade za cíl zvyšovat standardy práce, společně šířit osvětu a usilovat o systémové ukotvení terapeutických programů zaměřených na práci s lidmi, kteří se dopouští násilí ve vztazích.

Stále se něco děje

Kampaň ReSet

19.12.2024

Naše práce v oblasti restorativní spravedlnosti se zase posouvá o krok dále. V rámci podpory dostupnosti restorativních programů jsme připravili kampaň pro program ReSet, který realizujeme jako aktivitu IRJ pro každého, kdo se cítí být zasažený trestným činem nebo obdobným zraňujícím jednáním, ať již jde o oběti, pachatele, pozůstalé, blízké,...

Páté setkání odborníků z řad orgánů st. správy a organizací, které pomáhají rodinám v konfliktních stavech včetně rodin s výskytem násilí, proběhlo v úterý 3. 12. 2024.

Dnes proběhl od 9:00 do 12:00 online workshop s průkopníkem cochemské praxe Vladimírem Polákem, místopředsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. Cílem workshopu bylo zvýšení orientace v problematice vztahů programů zaměřených na násilí a justice, zejména s důrazem na občanské právo (opatrovnická justice, předběžné opatření apod.).

Dovolujeme si i zde na našem webu sdílet průběh konference Česko restorativně: Společně od teorie k praxi. Níže videoreportáž s příspěvky účastníků.

Třetí setkání odborníků z řad orgánů st. správy a organizací, které pomáhají rodinám v konfliktních stavech včetně rodin s výskytem násilí, proběhlo v úterý 24. 9. 2024.

Ve dnech 14. a 15. března 2024 se v Praze uskutečnila konference Problem-solving justice aneb Justice zaměřená na řešení příčin o inovativním soudním trendu a speciálních soudech, které přináší sofistikovaná řešení společenských patologií, jako je násilí v blízkých vztazích, trestná činnost páchaná v souvislosti se závislostí nebo problematika dětí...

Setkání odborníků z řad orgánů st. správy a organizací, které pomáhají rodinám v konfliktních stavech včetně rodin s výskytem násilí, proběhlo v úterý 21. 5. 2024. Zastřešujícím tématem byla součinnost rodičů – rizika, úskalí a zkušenostmi z práce s rodiči v přetrvávajícím nebo nedořešeném konfliktu.

Představte si svět, kde vedle trestu a odplaty hledáme především pochopení a uzdravení. To je svět restorativní justice. Podívejte se na krátké dvouminutové video, ve kterém na příběhu ze života přibližujeme nenahraditelnou roli restorativních principů pro vyrovnání se s následky trestného činu – a to jak pro oběť, pachatele i společnost.

Úvodní setkání odborníků z řad orgánů st. správy a organizací, které pomáhají rodinám v konfliktních stavech včetně rodin s výskytem násilí, proběhlo v úterý 19. 3. 2024.

Na odborný právnický trh se dostala praktická publikace Rodinné vztahy v soudní praxi, jejímiž autorkami jsou dřívější advokátka a dnes soudkyně JUDr. Bc. Nikol Hönigová a emeritní soudkyně a známá autorka článků, vzorů i komentářů JUDr. Hana Nová. Kniha, vydaná nakladatelstvím Leges v edici Praktik, je to velmi potřebná a opravdu navýsost...

Náš spolek je neziskovou organizací, který pracuje s pověřením Sociálně právní ochrany dětí podle zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí. Zaměřujeme se na děti, které zažily domácí násilí, týrání, zneužívání, obtížné rozvodové situace nebo psychickou nemoc svých rodičů.

V rámci podpory a rozvoje interdisciplinární spolupráce také nabízíme

Mediace případových konferencí

Pro OSPOD či jiné zájemce provádíme mediaci případových konferencí. 


Koučovací a supervizní služby

Odborníkům v oblasti práce s rodinou poskytujeme konzultace, supervize, individuální či týmový koučink.

Preventivní aktivity pro odborníky

V oblasti práce s rodinou pořádáme konference (i případové), kulaté stoly, diskuzní fóra aj. pro odborníky.

Aktivity pro celospolečenskou změnu

Na míru dle zájmu realizujeme semináře a workshopy na aktuální palčivá společenská témata.

Osvětové aktivity pro veřejnost

V rámci prevence násilí pořádáme v oblasti práce s rodinou pořádáme pro laickou veřejnost besedy a workshopy.

Kurzy pro OSPOD pracovníky

V souladu s edukačními potřebami ze strany jednotlivých orgánů SPOD realizujeme kazuisticky zaměřené semináře a (akreditované) kurzy.


Vzdělávání pro pěstouny

V rámci edukačních potřeb orgánů SPOD realizujeme pro pěstouny podpůrně vzdělávací programy 

Zážitkové programy pro školy

Pro školy připravujeme dle zájmu a na míru preventivní vzdělávací programy.

Máte-li o některou z nabízených aktivit zájem, kontaktujte nás.