Platforma pro odborníky

Realizujeme pravidelná setkávání

Multidisciplinární platforma pro restorativní práci s rodinami

V rámci projektu "Podpora ohrožených dětí v rodinách zasažených konfliktem rodičů" realizujeme setkávání multidisciplinární platformy. Účastníky jsou odborníci pro práci s rodinami v konfliktních stavech, včetně rodin s výskytem násilí - pracovníci orgánů státní správy, např. OSPODů jednotlivých částí HMP, odborníci z organizací LOM, Dům tří přání, Charita, Pexeso, Acorus, Host a dalších, soudkyně a soudci. Cílem je vzájemné sdílení, inspirace a spolupráce. Projekt je podpořen Evropskou unií.

Termíny a témata setkávání

19. 3. 2024 / 1. / Ustanovení platformy

21. 5. 2024 / 2. / Součinnost rodičů

24. 9. 2024 / 3. / Zatížené dítě

5. 11. 2024 / 4. / Rodič se zátěží

3. 12. 2024 / 5. / Asistovaný kontakt

4. 2. 2025 / 6. / Institucionální komplikace

18. 3. 2025 / 7. / Přelévání moci v rodině

15. 4. 2025 / 8. / Kruhy obnovy

Realizovaná setkání Multidisciplinární platformy

1. setkání dne 19. 3. 2024 // Ustanovení cílů platformy

Setkání bylo rozděleno na dvě části, po vzájemném představení se jsme společně v různých formátech mapovali představy a průniky účastníků. Výsledkem je soubor témat, z nichž nejpalčivějším oblastem budou věnována jednotlivá další setkání.

2. setkání dne 21. 5. 2024 // Téma: součinnost rodičů – rizika, úskalí a zkušenostmi z práce s rodiči v přetrvávajícím nebo nedořešeném konfliktu.

V rámci zákonné rodičovské odpovědnosti mají rodiče postupovat v souladu se zájmy dítěte a ve vzájemné shodě. Obojí vyžaduje vzájemnou rodičovskou součinnost i přes možný přetrvávající nebo nedořešený konflikt mezi rodiči. Od pracovníků OSPODu, soudu a doprovázejících organizací to často vyžaduje řešit náročné situace medičnímí, facilitačními nebo dialogickými postupy. Toto setkání bychom rádi věnovali bližšímu seznámení s riziky, úskalími a zkušenostmi z práce v takových situacích. 

Setkání vytvořilo prostor pro sdílení dobré praxe. Po uvedení do problematiky následovala možnost vyzkoušet si facilitaci modelové situace a společně pak reflektovat. V následné panelové diskuzi se odborníci z řad naší multidisciplinární platformy podělili o možnosti různých přístupů a intervencí.

3. setkání dne 24. 9. 2024 // Dítě zatížené odmítáním rodiče

Je více důvodů, proč se jeden z rodičů stane nechtěným, odmítaným, zavrženým, odcizeným. Odborníci v oblasti konfliktní rozvodové problematiky jsou schopni příznaky odmítání rodiče u mnoha dětí pozorovat a často i předpovědět. Máme systémově dostatek možností, jak s těmito projevy zacházet, ať již v agendě SPOD nebo i mimo ni? Co můžeme udělat a co již děláme v rámci prevence a/nebo v rámci řešení důsledků, které jsou pro dítě ohromnou zátěží a pro jeho budoucnost devastující stejně jako fyzické týrání?

Dnes, po úvodu a uvedení do tématu zatíženého dítěte, představily svou práci a přístupy také zástupkyně organizací ACORUS a DŮM TŘÍ PŘÁNÍ. Intenzivní diskuze pak následně probíhala při práci nad jednotlivými kazuistikami, i v bloku závěrečné panelové diskuze.

4. setkání dne 5. 11. 2024 // Rodič se zátěží

Rodiče, se kterými pracujeme, vstupují do spolupráce zatíženi důsledky dlouhodobého konfliktu a z něj plynoucích dlouhodobých zdravotních, sociálních i emočních potíží. Průběh spolupráce může být komplikován v důsledku různých nečekaných situačních problémů.

Účastníky do tématu uvedli odborní pracovníci Pro Dialogu. Následně proběhla diskuze ve skupinách a sdílení výstupů. Odpolední část byla věnována diskuzi a sdílení dobré praxe v plénu.

5. setkání dne 3. 12. 2024 // Asistovaný kontakt

Asistovaný kontakt je pro nás v Pro Dialogu brána k celistvé restorativní práci s celou rodinou. Co je to vůbec asistovaný kontakt? K čemu má sloužit? Pro koho je určen? Kdo jsou jeho aktéři? Co se o něm dá zjistit z legislativy? Jaký je jeho smysl? Jak souvisí s přáními, postoji, názory a zájmem dítěte?

Předvánoční setkání se neslo v duchu diskuze nad otázkami okolo smyslu a možností asistovaných kontaktů. O svůj pohled na problematiku se podělily také Mgr. Magdalena Skřivánková, Dis., z AREA FAUSTA a PhDr. Nataša Balvínová, DiS., z organizace PEXESO. Podněty z dobré praxe vnesla do pléna také Mgr. Ilona Benešová, předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 9.

6. setkání dne 4. 2. 2025 // Institucionální komplikace

Anotace: Když ze všech - nebo i jen z některých - rozhodovacích procesů vypadne dítě, a ...

  • v důsledku soudních rozhodnutí, které nejsou v souladu s dítětem, dochází k destabilizaci rodiny, vyřazení dítěte z OSPOD evidence, § 6., 

  • soudní usnesení není vnímáno jako dokončení procesu rozvodu, soudy jsou nadále zatěžovány - následují výkony rozhodnutí, pokuty, předběžná opatření, opakovaná otevírání případu,
  • nejsou brány vážně organizace a odborníci, se kterými rodina spolupracuje, 
  • není jasný smysl a vliv znaleckých posudků a jejich vypracování trvá měsíce, 
  • je součástí sporu také PČR a spolu s opatrovnickým řízením probíhá trestní řízení, 
  • soudní procesy trvají tak dlouho, že dojde k zpřetrhání vazeb rodiče s dítětem,
  • případ dojde do fáze, kdy se přemýšlí nebo jedná o odebrání dítěte, o jeho umístění do tzv. neutrálního prostředí.

Do programu se o příspěvek k tématu podělili mimo jiné také Mgr. Marta Ptáčková (advokátka)​, Bc. Lukáš Talpa (LOM)​, zástupkyně PČR paní Kamila Boháčková a Mgr. Marta Konvičková (OSPOD Praha 2). Ve skupinkách a také v panelové diskuzi bylo pojmenováno mnoho palčivých bodů a témat, z nichž mnohé si zaslouží prostor pro samostatné hlubší zkoumání. Děkujeme všem za bohatou a aktivní účast.


Těšíme se na další setkání v úterý 18. března 2025 nad tématem 

Přelévání moci v rodině, která prochází rozvodem, rozpadla se nebo se "přeskupila", představuje složitý proces. V různých kontextech a čase dochází k proměnám dynamiky vztahů.​

  • Boje o moc.​

  • Zájmy mnoha stran.​

  • Moc přebíraná dítětem.