Workshop LOMu se soudcem V. Polákem
Dnes proběhl od 9:00 do 12:00 online workshop s průkopníkem cochemské praxe Vladimírem Polákem, místopředsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. Cílem workshopu bylo zvýšení orientace v problematice vztahů programů zaměřených na násilí a justice, zejména s důrazem na občanské právo (opatrovnická justice, předběžné opatření apod.).
V rámci workshopu byl dostatek prostoru pro diskuzi a dotazy k justici obecně, kterou účastníci bohatě využili.
Vladimír Polák
je aktuálně místopředsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. Jedním z jeho hlavních úkolů bude projekt zaměřený na rozhodování soudu o ohrožených dětech, tedy zanedbávaných, týraných, zneužívaných či kterým zemřeli rodiče.
V Novém Jičíně, odkud Vladimír Polák pochází, začal jako první v Česku při opatrovnických sporech využívat takzvanou Cochemskou praxi. Dnes je podle něj již u zhruba třetiny okresních soudů v Česku alespoň jeden soudce, který právě Cochemskou praxi prosazuje.
Podle Poláka chybí v celé republice chybí jasná, strukturovaná kritéria pro vyhodnocení ohrožení dítěte, chybí na to navazující intervenční programy směřující k řešení problémů, monitoring těchto programů a jejich vyhodnocení. Rád by změnil některé zaběhnuté a nefunkční postupy při práci s ohroženými dětmi.
"Bylo by dobré, kdyby se v souvislosti s tímto projektem také podařilo vyvolat odbornou i laickou debatu o tom, co je a není normální při výchově dětí, například že děti patří do rodiny a ne do ústavu, nebo že se dítě nevychovává fyzickými tresty," říká Polák.
Zdroj: idnes.cz