Mezinárodní konference Domácí násilí: co zůstává za dveřmi?
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier v pondělí 30. listopadu uvede konferenci na téma Domácí násilí: co zůstává za dveřmi?, která se koná v rámci kampaně 16 dní aktivismu proti genderovému násilí.
Konference proběhne od 9:00 do 16:45 hodin ve Zlatém sále Lichtenštejnského paláce.
Akce je součástí projektu "Domácí násilí a genderově podmíněné násilí / Uplatňování hlediska rovných příležitostí žen a mužů a podpora slaďování pracovního a soukromého života".
Konference se bude skládat ze čtyř tematických bloků. První blok "Domácí násilí: od obecného ke konkrétnímu" se zaměří na Istanbulskou úmluvu a Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí. Blok moderuje Jan Potměšil, místopředseda Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách
09:15 – 09:30 Istanbulská úmluva: opatření a výzvy. Raluca Popa, Rada Evropy
09:30 – 09:45 Česká republika na cestě k podpisu Istanbulské úmluvy. Barbora Rampasová, Ministerstvo spravedlnosti
09:45 – 10:00 Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí: co nám přinese. Jindřiška Krpálková, Výbor pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách
Po něm bude následovat blok zaměřený na ekonomické dopady domácího násilí jak v kontextu Evropské unie, tak České republiky. V rámci tohoto bloku zazní shrnutí zahraničních výzkumů zaměřených na domácí násilí a trh práce.
Další tematická část konference se bude týkat zdravotních dopadů domácího násilí, ve kterém mimo jiné vystoupí zástupkyně Norského centra pro studium násilí a traumatického stresu. Ta představí jejich zkušenosti s dopady domácího násilí na zdraví.
Poslední blok seznámí s interdisciplinární spoluprací v rámci řešení domácího násilí.
Po jejich skončení budou následovat paralelní tematické workshopy na tato témata:
A) Domácí násilí a role zdravotnictví
B) Efektivnost osvětových kampaní
C) Istanbulské úmluva a koordinovaný přístup k domácímu násilí
D) Mezioborová spolupráce
Mgr. Jindřiška Krpálková je zakladatelkou a ředitelkou organizace Pro Dialog, z.s., a také předsedkyní Výboru pro domácí násilí při Radě vlády pro rovné příležitosti žen a mužů.